Zamanın Keyifle Aktığı Site

SEÇİM 2023 Ne Zaman?

Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi açıklandı mı?

0 11

SEÇİM 2023 Ne Zaman?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’nin gündeminde olmaya devam ediyor. Peki, 2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman? Seçim tarihi belli oldu mu?

 

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olurken gözler seçimlerin yapılacağı tarihte!

Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi açıklandı mı?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 10 Mart Cuma günü Anayasa’nın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz. Tabii bu kararın yayımlandığı 11 Mart itibariyle seçim takvimiyle ilgili hususlar Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yetki alanına girmektedir” dedi. Seçimler bu yıl 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.

 

Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, 10 Mart’ta seçim kararı alacaklarını duyurdu.

 

Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır. Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev sürelerinin dolmasından önceki son Pazar günü oy verme günüdür. Görev süresi, birlikte yapılan bir önceki seçim tarihi esas alınarak belirlenir. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak altmış günlük sürenin ilk günü seçimin başlangıç tarihidir.

Seçim dönemi bitmeden önce, seçimin yenilenmesine Türkiye Büyük Millet Meclisi veya Cumhurbaşkanınca karar verilmesi halinde, durum Bakanlar Kurulu tarafından kırksekiz saat içinde ilan olunur.

Yenileme kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmişse Meclis, seçimin yapılacağı tarihi de belirler. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde, bu kararın verildiği günden sonra gelen doksanıncı günü takip eden ilk Pazar günü oy verilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.