Zamanın Keyifle Aktığı Site

Prof. Dr. Naci Görür Hangi il için ne dedi?

Prof. Dr. Naci Görür Deprem Hakkında Neler Dedi?

0 18

Bugün olmazsa yarın deprem yaratacak!

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası 11 il fiziksel olarak etkilendi. Uzman isimler araştırılırken, bunlardan en güvenilen ise Prof. Dr. Naci Görür. Deprem Uzmanı daha önce yaptığı doğru yorumlar ile gündeme gelmesi ile sosyal medyada yoğun ilgi çekmiştir.

 

Prof. Dr. Naci Görür Hangi İl İçin Ne Dedi?

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’de deprem konusunda, uzun yıllar çağdışı, insana önem vermeyen, yara sarma anlayışında bir strateji olduğunu ancak mevcut hükümetin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu stratejik düşünceyi değiştirmeyi ve deprem olmadan zarar azaltma sistemine geçmeyi gündeme aldığını söyledi.

Depremde yıkılmamak, zararı minimum hale getirmek için kenti ve kentin bileşenlerini depreme dirençli hale getirilmesi gerektiğini dikkat çekti.

 

 

 

İZMİR İÇİN KRİTİK DEPREM UYARISI

Türkiye’de deprem beklenen bölgelere ilişkin öngörülerini paylaşan Prof. Dr. Görür, Hakkari ile Erzincan Bingöl-Karlıova’nın yanı sıra İzmir ve Antalya-Muğla arasındaki sahil şeridinden endişe ettiklerini aktardı. İzmir’de olan depremler genelde 6.0’lar mertebesinde. Yani 6.6-6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası’nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir’in bir şanssızlığı var. Ege Denizi’nde de bir deprem olsa İzmir’e mal ediliyor. Bakın Sisam’da oldu deprem 6.8 Yunanistan’da oldu İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0’lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir’de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı’nın çalışmasına bağlı olarak, ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Naci Görür İstanbul hakkında ne söyledi?

İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor. Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.