Zamanın Keyifle Aktığı Site

Lotus Çiçeği Anlamı Nedir? Lotus Çiçeği Hikâyesi

0 158

Lotus çiçeği anlamı ve hikâyesi ile sizi büyüleyecek! Doğanın incisi, tabiatın en nadide parçalarından biri olan bu zarif çiçek; mücadeleyi, direnişi, uyanışı simgeliyor.

‘Nelumbonaceae’ adı verilen çiçek familyasından bir tür olan lotus, toprağın yüzeyinde değil su üzerinde hayatını sürdürüyor.

Berrak görüntüsüyle saflığa işaret eden bu çiçek, mitolojik efsanelerde de kendine yer buluyor. Sonsuz hayatı temsil ettiğine inanılan bu çiçeğin; Hint lotusu, su zambağı gibi isimlerle de anıldığı biliniyor.

Hindular ve Budistler, lotus çiçeğini ruhun temizliğini sembolize eden bir metafor olarak değerlendiriyor.

Lotus Çiçeği Özellikleri

Geceleyin kabuğuna çekilen bu özel çiçek, gün doğumuyla beraber âdeta tekrar doğuyor. Yapraklarını usul usul açıyor ve güneşe merhaba diyor.

Yaşamını bataklıklarda ve çamurlarda devam devam ettiriyor. Fakat yine de tertemiz kalıyor. Zira yaprakları toz ve kir tutmayan bir yapıya sahip. Bu nedenle duru görünümünden asla ödün vermiyor.

Lotus çiçeği anlamı bu özelliğinde gizli aslında. Bize –deyim yerindeyse- hâl diliyle şöyle diyor:

‘Ben nasıl kötü şartlar altında yaşayıp temiz kalmayı başarıyorsam, siz de öyle olun. Çevrenizdeki insanlar ne kadar kötü, içinde bulunduğunuz ortam ne derece bozuk olursa olsun yolunuzdan şaşmayın. Kendinizi değiştirmeyin.’

Hangi Renk Lotus Çiçeği Ne Anlama Gelir?

 • Kırmızı Lotus Çiçeği

Tutkudan, cesaretten haber veren bu çiçekler; sevginin, merhametin ve şefkatin sembolü.

 • Beyaz Lotus Çiçeği

İyimserliğin, masumiyetin temsilcisi olan bu çiçekler, bembeyaz rengiyle göz kamaştırıyor.

 • Mavi Lotus Çiçeği

Eski Mısır kültüründe mavi lotusların akıl ve ruh üzerindeki hâkimiyet ile bağlantılı olduğu düşünülürdü. Bilginliğin ve aydınlanmanın simgesi olarak görülen mavi lotus çiçekleri, nadir bulunduğu için daha da özel.

 • Mor Lotus Çiçeği

‘Yeniden doğuş’ kavramıyla ilişkilendirilen bu çiçek Buda öğretilerinde önemli bir yer tutuyor.

 • Pembe Lotus Çiçeği

İncelik, letâfet gibi duyguları çağrıştıran bu çiçekler, Buddha’nın dünyadaki temsilcisi olarak değerlendiriliyor. Pembe lotusların ilâhi bir mânâ taşıdığına inananlar bulunuyor. Onlara göre tanrılar bu lotusların içerisinde yaşıyor.

Lotus Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Ne ışık, ne de oksijen olmadan çiçek açıp yapraklanabilen lotus, zorlukların üstesinden gelmeyi öğütlüyor. Ders almayı bilenler için, lotus çiçeğinin anlamı ve önemi son derece açık!

Bizim de ona benzememiz gerekiyor. Hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için yeterli imkâna sahip olmasak bile pes etmemek önem taşıyor.

Yaşadığımız kötü olaylar da bizim bataklığımız. Ancak lotus gibi, bu bataklıkların süsü olmasını bilmek, tüm engellere meydan okumak gerek.

Lotus, üzerine konan bütün toz zerrelerini kendinden büyük bir ustalıkla uzaklaştırabiliyor. Keşke insanoğlu da onun gibi, hiçbir şeyin gönlünü kirletmesine izin vermese…

Karanlıklar içerisinde pırıl pırıl hâliyle boy gösteren lotus çiçeği, her manevî karanlığın içinde de bir umut ışığı olduğunu hatırlatıyor.

Lotus Çiçeği Neye İyi Gelir?

Soyut mânâlarının yanı sıra, bu çiçeğin deneyimlenmiş etkileri de bulunuyor:

 • Saçların erken beyazlamasını önlüyor.
 • Antibakteriyel özelliğinden dolayı enfeksiyon tedavisinde kullanılabiliyor.
 • A, C vitaminleri ile demir ve fosfor bakımından zengin.
 • Cilde macun olarak uygulandığı takdirde nemlendirici etki gösteriyor.
 • Menstrüasyon dönemini düzene sokuyor, gebe kalma ihtimâlini artırıyor.
 • İshal, gaz ve kramp sorunlarına faydalı.
 • Sakinleştirici, rahatlatıcı etkisiyle huzur veriyor; stresle mücadelede büyük rol oynuyor.
 • Lotus çayının karaciğer yağlanmasına iyi geldiği söyleniyor.
 • Yaprakları ise şeker hastalığının kontrol altına alınmasında tesirli.
 • Ayrıca lotus çiçeği faydaları cinsel yaşam üzerinde de gözlemleniyor. Cinsel isteğin artmasını sağlayan bu çiçek afrodizyak olarak tercih ediliyor.

Sonuç olarak lotus çiçeği anlamı ile bize ilham veriyor, kılavuzluk ediyor. Dirâyetin, kararlılığın, dayanıklılığın göstergesi olan bu çiçek; güçlükler karşısında dimdik durmanın adı…

Muhteşem âhengi ve kusursuz güzelliği ile bu çiçek, sanat dallarında ve mimari tasarımlarda da yer ediniyor.

Her uygarlık lotus çiçeğine farklı anlamlar yüklüyor. Ama bu çiçeğin tüm insanlığa ortak mesajı şu: ‘İstersen, mutlaka başarırsın. Ne çamur, ne bataklık; hiçbir şey sana engel olamaz.’

Lotus çiçeği gibi yaşamak dileğiyle!

Hangi Ünlü Hangi Burç? yazımıza geçmek için buraya tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.