Zamanın Keyifle Aktığı Site

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor 2022

0 5.137

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor 2022

Bir eczacı ayda ne kadar kazanır? Üniversiteye hazırlanan gençlerin aklında bulunan sorulardan en önemlisini maaş oluşturur. Dolayısıyla hangi mesleğin, ne kadar kazandırdığı sıklıkla sorulmaktadır. Eczacılık burada sıklıkla düşünülen konuların başında gelmektedir.

Bu sorunun cevabı, kişilerin devlette mi çalıştığı yoksa özel olarak mı eczane açtığına göre değişmektedir. Günlük kazanç hasta sayısına göre değiştiği için kesin rakamlar verilememektedir. Ancak temel olarak lokasyon ne kadar iyiyse ziyaret eden o kadar fazla olacaktır.

Eczane Sahibi Ne Kadar Kazanır?

Bir eczacı ayda ne kadar kazanır? Bu sorunun cevabı sıklıkla maaş ile karıştırılmaktadır. Ancak maaş ve eczanenin bir ayda ne kadar kazandığı farklı iki etmendir. Ancak kar marjının ne kadar olduğu net değildir.

Zira eczanenin işlek bir caddede olup olmadığı, hastane karşısında olup olmadığı, yakınlarda farklı bir eczanenin varlığı önemli unsurlar arasınadır. Ayrıca her gün ziyaret eden hastaların sayısı da farklıdır.

Bu nedenle her bir eczane için kar marjı farklıdır. Bu bakımdan 5 ile 10 bin Türk lirasından 40-50 bin Türk lirasına kadar bir kar mümkündür. Ancak güzel bir yede bulunuyorsa kazanç da yükselecektir. Bu konuda 100 ile 200,000 Türk lirası arası bir kar marjı söz konusudur.

Eczacılık Maaşları 2022

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor 2022

Özel eczacı maaşları ne kadar? Eczaneler üniversitelerin eczacılık bölümlerinden mezun olanlar tarafından açılmaktadır. Eğitim süresi 5 yıl olup 6 ay da stajı vardır. Mezuniyet ardından hem devlette çalışmak hem de özel eczane açmak mümkündür.

Bu noktada kişiler özel çalışmak isterse ne kadar kazanabileceğini merak etmektedir. Eğer kendi eczanenizi açmışsanız yerinize ve gelen hastalara göre her ay değişebileceği kesin rakamlar bulunmamaktadır.

Ancak farklı bir özel eczanede çalışıyorsanız eczacı olarak en düşük 4,270 ortalama 8,010 Türk lirası kazanmanız mümkündür. Yardımcı eczacılar ise en düşük 5,040 ortalama 5,550 Türk lirası kazanmaktadır.

Eczanesi olan biri ne kadar kazanır, eğer eczane bulunmayan veya az olan, işlek bir yerde açarsa daha fazla kar elde edebilir.

Devlette Eczacı Maaşları 2022

Devlette eczacı maaşları ne kadar? Bu soru günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Eğer eczacı olarak devlette çalışmak istiyorsanız, ortalama yaklaşık olarak 9,400 Türk lirası kazanabilirsiniz. Eğer evliyseniz ve çocuklarınız bulunuyorsa ortalama 10,000 Türk lirasına kadar gelir elde edebilirsiniz.

Eczane Açma Şartları

Eczane açmak için kaç metrekare olmalı? Eğer eczane açacaksanız, bunun bir takım şartları vardır. Temel hatlarıyla bunlar şu şekildedir;

  • Eczane olacak yer zemin katta, faydalı alanı minimum 35 metrekare olmalıdır.
  • Aydınlık ve havadar olmalıdır.
  • Zeminleri mermer, karo ya da benzeri malzemeyle kaplı olmalıdır.
  • Asma kat bulunuyorsa, bunun imar yönetmeliğine uygunluğunu gösteren İl İmar Müdürlüğünden tasdikli belge alınmalıdır.
  • Başvuru için gerekli belgeler hazırlanmalıdır.

Eczacılık okumadan eczane açmak da mümkün değildir. Bu nedenle ilk olarak bölümünün okunmuş olması gerekir.

Ketojenik Diyet Ile 2 Haftada 12 Kilo Nasıl Verilir? adlı makalemize geçmek için buraya tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.