Zamanın Keyifle Aktığı Site

Karsu’dan Duygulandıran Paylaşım, Karsu Kimdir?

Karsu'nun Depremde Hayatını Kaybeden Yakınlarından Paylaşım... Karsu Kimdir?

0 16

Karsu’dan Duygulandıran Paylaşım

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yakınlarını kaybettiğini duyuran müzisyen Karsu Dönmez, depremde ağır hasar gören halasının evinden ‘düşmeyen tek fotoğrafı’ paylaştı.

 

Adını Hatay’ın Karsu köyünden alan şarkıcı Karsu Dönmez, depremde ailesinden 10 kişiyi kaybetti. Hatay’dan Hollanda’ya çalışmak üzere giden bir ailenin kızı olan Karsu, Instagram hesabından halasının yıkılan evinden bir fotoğraf paylaştı.

 

 

Karsu’nun Depremde Hayatını Kaybeden Yakınlarından Paylaşım…

 

 

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremlerde ağır yıkım yaşanan Hatay’da yakınlarını kaybeden müzisyen Karsu Dönmez, sosyal medya hesabından “Karsu Köyü’nde halamların evindeki duvarda tek düşmeyen fotoğraf” notuyla, halasının ağır hasar gören evinden bir kare paylaştı.

Karsu, Hollanda’da depremzedeler için düzenlenen bağış gecesinde yardım toplamıştı. Sanatçı, yardım gecesinde söylediği ‘Neredesin Sen’ türküsü ile de gündem olmuştu.

 

Karsu Kimdir?

Karsu Dönmez, 19 Nisan 1990 tarihinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde Hatay’ın Karsu köyünden göç eden Türk kökenli anne Birgül ve baba Alpaslan Dönmez’in iki kızlarından biri olarak dünyaya geldi. 8 yaşındayken televizyonda gördüğü piyanoyu çalmaya karar verdi. Ailesi önce ona bir piyano kiraladı. Çok sevdiğini görünce de biriktirdikleri parayla ona bir piyano satın alındı. Karsu, Hollanda’daki Amerikan Büyükelçiliği’nin verdiği bir burs ile Amerika’ya gitti ve Rhode Island Üniversitesi’nde şan eğitimi aldı.

Karsu, Türkiye’deki çalışmalarına 2011 sonbaharında, plak şirketi, etkinlik ve menajerlik ajansı olan “Y Kültür Sanat” ile anlaşarak odaklandı. “Y Kültür Sanat” etiketiyle ilk stüdyo albümü Confession’ı (2012) ve Colors’ı (2015) Türkiye’de çıkardı. Bu iki albümde yer alan şarkıların neredeyse tamamının söz ve müziğini Karsu üstlendi.

 

Türkiye medyası, Karsu’ya ilk defa 2012 yılında Güneri Civaoğlu’nun sunduğu Şeffaf Oda isimli programda yer verdi. Bu program sayesinde farklı bir kitleye ulaştı. Karsu, İstanbul Zorlu Center PSM, Ankara Caz Festivali, Alanya Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali gibi organizasyonlarda birçok konser verdi. 2014-2015 yılları arasında From New York to Istanbul adında bir dünya turnesine çıktı. 2018 yılında, Karsu Plays Atlantic Records adlı projesiyle 40’tan fazla salonda sahne aldı. Bu konserlerde, dünyaca ünlü Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün’ün hayat hikâyesi anlatıldı hem de Atlantic Records’dan çıkan hitler Karsu dokunuşuyla yeniden yorumlandı. Karsu bu proje ile, Ertegün’ün yolculuğunu, Atlantic Records’dan çıkan şarkılarla sahneye birlikte taşıdı. Karsu, 2018’in Mayıs ayında bu konseri ilk kez Türkçe olarak Zorlu PSM’de sahneledi. Karsu Plays Atlantic Records turu, Londra Cadogan Hall’da sona erdi.

Sanatçı, üç yıl çalışarak hazırladığı ve kendi ismini verdiği Karsu isimli dördüncü albümünü 10 Ekim 2019’da yayınladı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.