Zamanın Keyifle Aktığı Site

Herkes Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

0 157

Bedelli askerlik yapacaklar arasında en çok merak edilen konulardan biri de herkesin bedelli askerlik yapıp yapmayacağıdır. Özellikle son dönemlerde çok tercih edilen bedelli askerlik için farklı şartların olup olmadığı gençler tarafından merak edilmektedir.

Kimler Bedelli Askerlik Yapar?

Kimler bedelli askerlik yapabilir konusunu çok kısıtlayan bir sebep aslında yoktur. Belli bir nakit ödendiği zaman herkes bedelli askerliğe başvurabilir. Bedelli askerliğe başvuracak kişilerin herhangi bir yaş kısıtlaması da yoktur.

Herkes Bedelli Askerlik Yapabilir mi?
Herkes Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Bedelli askerlik vatandaşların hayat düzenlerini, çalışma hayatlarını etkilememsi için uygulanmaya başlanan bir yöntemdir. Daha kısa süreli olduğu için de çok fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Normal askerlik ya da bedelli askerlik şartları arasındaki tek fark ücrettir. Askerlik için istenen şartlar bellidir ve her iki askerlik için de aynıdır.

Bedelli askerlik sırasında verilecek her eğitimi kaldırabilen kişiler askerlik yapabilir. Bu taramalar da başvuru sırasında yapılan testler sonucunda ortaya çıkar. Başvuru sırasında sağlık raporu da istenir. Rapor sonucunda askere uyumlu olmayan kişiler bedelli askerlik de yapamaz.

Herkes Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Bedelli Askerlik Şartları

Bedelli askerlik yapma şartları normal askerlikle aynıdır. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler aşağıda listelenmiş her maddeyi sağlamak zorundadır;

  • 18 yaş ve üzerinde olmak zorunludur.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • 3 sene boyunca yurtdışına çalışmak zorunda kalan kişiler bedelli askerlik hizmetinde tamamlayabilir. Yurtdışında çalışan kişilerin ise bedelli askerlik fiyatları daha farklıdır.
  • Bedelli askerlik için o sene belirlenen ücreti tamamen yatırmış olmak gerekir. Bu ücret vakıflar bankası, ziraat bankası, halk bankası gibi bankalardan yapılabilmektedir. Ücret başvuru yapılırken ödenmelidir. Başvuru sırasında ücret ödemeyen kişilere bedelli askerlik çıkmayacaktır.
  • Bedelli askerlik başvurularında çok yoğunluk olduğu zaman kura çekilmektedir. Kura çekiminde çıkmayan kişilerin ücret ödemeleri de yeniden verilecektir.
  • Bedelli askerlik için başvuran kişiler yoklama kaçağı olmamalıdır.
  • Askerliğe uyumlu olmak ve başvuru sırasında istenen her maddeye uyumlu olmak gerekir. Sağlık raporunda kişinin hiçbir problemi olmaması ve çürük olmaması gerekir. Aynı zamanda sağlık taraması yapılırken kişinin psikolojik problemlerinin de olup olmadığına bakılır. Silah kullanmaya elverişli olmayan kişiler ya askerlik yapmaz ya da bunun için ayrılan bölgelerde bedelli askerlik yapabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.