Zamanın Keyifle Aktığı Site

Günlük Yaşamda Pratik Bilgiler

0 136

Günlük yaşamda pratik bilgiler yaşamınızı kolaylaştırmak için önemli yararlar gösterebilir. Çoğu zaman zor olarak görülen kimi olaylara aslında pratik çözümler sağlayabilirsiniz.

Beyaz Ayakkabılar Nasıl Sararmaz?

Beyaz ayakkabı sararması çoğu kişinin karşılaştığı ve sinir bozucu bir durumdur. Diğer ayakkabılardan daha fazla temizlik isteyen beyaz ayakkabıların temizliği ile ilgili sıklıkla araştırma yapılır. Kir toplamasının yanı sıra sıklıkla sıyrık izleri oluşur. Bu yüzden beyaz ayakkabılar başka renkli ayakkabılardan daha fazla bakım ve özen ister.

Günlük Yaşamda Pratik Bilgiler

Beyaz Ayakkabı Sararması Nasıl Önlenir?

Beyaz ayakkabı korumak neredeyse imkansıza yakın bir şeydir. Fakat sararmaları ve kiri temizlemek imkânsız değildir. Sadece beyaz ayakkabılarınız için diğer ayakkabılarınıza nazaran biraz daha fazla vakit ayırmanız gerekiyor.

Beyaz ayakkabılarınızı sağlıklı temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça edinin. Sert kıllı bir fırça ayakkabınıza daha fazla zarar verecektir. Yalnızca bir veya iki dakika içerisinde sıyrık izlerini temizleyebilirsiniz. Bunun için sadece sirkeye batırılmış bir beze ihtiyacınız var. Bez ile sıyrık izlerini silebilirsiniz.

Beyaz ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkarken boraks kullanmalısınız. Boraks ayakkabınızın bembeyaz olmasını sağlayacak. Boraksın yanı sıra normal miktarda çamaşır deterjanı da kullanmalısınız.

Ayakkabınızı kurutmak için güneşten yardım almalısınız. Kalorifer altına veya üstüne konulması ayakkabıya zarar verebilir.

Kışlık Mont Nasıl Yıkanır?

Günlük yaşamda pratik fikirler arasında mont kullanımı için de önemli avantaj yakalayabilirsiniz. Montlarımız bir pantolon veya kazak kadar temizlenmeye ihtiyaç duymasa da ara sıra yıkamak mecburi oluyor. Fakat yanlış yıkama yapılması durumunda renginin solması veya başka aksilikler ile karşılaşılması oldukça olağan bir durum haline geliyor. Bu yüzden mont yıkama öncesinde belli kurallara uymak zorunlu oluyor.

Kışlık Mont Yıkama Kuralları

Kışlık mont yıkamak sanıldığı kadar zor değil. Sadece evde mont yıkamak ile ilgili kuralları uygulamanız gerekiyor. Bu kurallara uyduğunuz taktirde montunuz zarar görmeyecek ve tertemiz olacaktır.

Montunuzu yıkamaya başlamadan önce tüm fermuarlı yerini ve düğmelerini kapatmalı ve ters çevirmelisiniz. Ters çevirmek renginde solma gibi durumların önüne geçecek ve montun yıpranmasını engelleyecektir. Montunuzu yıkarken yanına başka eşya koymamalısınız. Diğer eşyalardan ayrı olarak tek başına yıkanması gerekir. Mont yıkamak için sıvı deterjan kullanmalısınız. Toz deterjan montun yapısına zarar verecektir. Ayrıca yumuşatıcı kullanımı da montun yapısına zarar verir. Bu yüzden yumuşatıcı da kullanmamalısınız. Montunuzu yumuşak bir döngüde ve düşük sıcaklıkta yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra en az 3 en fazla 4 kere durulamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.