Zamanın Keyifle Aktığı Site

Defterde Oynanan Oyunlar

0 519

Defterde Oynanan Oyunlar

Kağıt üzerinde hangi oyunlar oynanır? Evde canınız sıkılıyorsa ve yapacak şey bulamıyorsanız, sadece bir kağıt ve kalemle oynayabileceğiniz oyunların sayısı oldukça fazladır. Eğer oynayacak oyun, yapacak aktivite bulamıyorsanız bunlar size oldukça pratik özümler sunar. Oldukça basit olan bu oyunlardan bazıları şu şekildedir;

 • İsim-Şehir
 • Kim Kiminle Nerededir Nerede
 • SOS
 • Adam Asmaca
 • Anlat Bakalım
 • Amiral Battı
 • Kare Doldurma
 • Harita Kapmaca

2 kişilik kağıt oyunları nelerdir listesinde değerlendirebileceğiniz bu oyunlar sayesinde, keyifli zaman geçirmeniz mümkündür. Her biri farklı oynandığı için tek tek incelemeniz önerilmektedir.

Kağıtla Oynanan Oyunlar

Defterde Oynanan Oyunlar

Kağıttan oyunlar nasıl oynanır? Bu soruya kesin bir cevap verilemez. Zira her bir oyun farklıdır. Bunlardan birisi olan İsim-Şehir, oldukça nostaljiktir. Bu oyunda bir kağıda,

 • İsim,
 • Şehir,
 • Bitki,
 • Hayvan,
 • Eşya,
 • Ülke yazılır.

Her biri ayrı sütunlara yazılarak, ardından rastgele bir harf söylenir. Ardından da bununla ilgili akla gelenler, ilgili sütunlara yazılır. Minimum iki kişiyle oynanabilen bir oyundur. Evde oynanan oyunlar arasına olan Kim Kiminle Nerede Ne Yapıyor ise minimum 4 kişi ile oynayabileceğiniz yapıdadır. Burada dört ayrı sütun oluşturulmakta olup isimleri,

 • Kim,
 • Kiminle,
 • Nerede,
 • Ne Yapıyor şeklindedir.

Oyunda kağıda ilk yazan kişi, ilgili alanı katlayarak arkadaşına verir. Ardından sıradaki alan doldurulur. Bu böylece dördüncü sıraya kadar ilerler. Böylece açıldığında oldukça eğlenceli sonuçlar çıkar.

Kağıt Kalemle Oynanan Oyunlar

Evde yapılacak şeyler her ne kadar günümüzde çoğunlukla televizyon ve bilgisayarla sınırlı olarak düşünülse de yapılabilecek farklı tercihler de vardır. Kağıt kalemle oynanan oyunlar, bunların başlıca olanlarıdır. Üstelik oynamak için hiçbir çaba sarf etmeniz de gerekmez.

Bu kapsamda sayılabilecek oyunlardan bir tanesi SOS’tur. Oldukça basit olup kareli bir kağıtla oynanır. En az 3 X 3 kareden oluşan bir zeminde oynanır. Eğer daha uzun oynamak istiyorsanız, kare sayısı arttırılmalıdır. İki kişiyle oynanmakta olup yan yana, üst üste ya da çapraz şekilde SOS yazmaktır.

Eğer farklı tercihlere de bakıyorsanız, bir gelenek halini alan adam asmaca da tercih edilebilir. Kağıtla oynanan oyunlar iki kişilik seçenekleri arasında olup oldukça eğlencelidir. Burada istediğiniz uzunlukta kelimeyi sormanız mümkündür. Her harf, çöp adamın bedeninden bir kelimeye karşılık gelir. Dolayısıyla sınırlı sayıda tahmin hakkı vardır.

Her ne kadar basit olsa da yıllardan beri oynanan, oldukça zevkli bir oyundur.

Kağıt Üzerinde Oynanan Oyunlar

Canın sıkılınca oynanacak oyunlar listesinde çok sayıda seçeneğiniz vardır. Bunlardan bir tanesi de anlat bakalım’dır. Eğer arkadaşlarınız ya da ailenizle oynamak istiyorsanız, yapabileceğiniz bir tercihtir. En az dört kişiyle oynanan, oldukça eğlenceli bir oyundur. Burada ilk olarak kişiler iki gruba ayrılır. Ardından bir kelime belirlenir ve altına 5 yasaklı kelime eklenir.

Ardından kelimeyi anlatacak kişi yasaklı kelimeleri kullanmadan, onu anlatmaya çalışır. Bunun için belirli bir süre de belirtilir. Eğer doğru anlatırsa puan kazanmakta, anlatamazsa puan karşıya gitmektedir.

Eğer grup kağıt oyunları arıyorsanız, farklı seçenekleriniz de vardır. Amiral battı bunlardan bir tanesidir. Geleneksel olsa da oldukça eğlencelidir. Kareli kağıtla oynanmakta olup sol taraftaki satırda A’dan J’ye kadar harfler, üst tarafta da rakamlar yer almaktadır.

Oyuncular gemilerini karelere yerleştirmektedir. Ardından da tahmin ederek karşı tarafın gemilerini bulmaya, batırmaya çalışır. Sıra tabanlı bir oyun olup oldukça eğlencelidir.

Kağıtla Oynanan Oyunlar 2 Kişilik

Eğer farklı ve değişik grup kağıt oyunları arıyorsanız, kare doldurma da deneyebileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir. Fazla bilinmese de oldukça zevklidir. 10 X 10 kareli kağıtla oynanmakta olup her oyuncu farklı renkte ve kendine ait kalemi ile, belirlenen alan içinde karelerin alt, üst, sağ ya da sol yanlarını çizer.

Bu alanlar doldukça kareler de kapanmaya başlar. Kareyi kim kapatmışsa, içine kendi adının baş harfini yazar. Böylece en fazla kare kapatan oyunu kazanmaktadır. Oyunu farklı renklerde kalemle oynamak hem daha heyecanlı olmasına hem de kimin ne yaptığını görmesini anlamaya yardımcı olmaktadır.

Kareli defterde oynanan oyunlar arasında bir diğer seçenek de harita kapmacadır. Sıra tabanlı bir oyun olup oldukça zevklidir. Eğer strateji oyunlarını seviyorsanız, yapabileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir

Oyunda en az iki kişiyle oynanmaktadır. Ancak ne kadar fazla olursa zevki o kadar fazla çıkmaktadır. İçerisinde diplomasiye kadar birçok seçenek vardır. Oyun temel olarak birim karelerin işgal edilmesi, böylece karşı oyuncunun devletinin yok edilmesi üzerine kuruludur. Amaç, oyunun sonucunda tek devlet olarak kalabilmektir.

Her ne kadar zor gibi dursa da oldukça eğlencelidir. İki kişiyle oynamanız mümkün olsa da 4-5 arkadaş ile beraber oynarsanız daha fazla rekabet edebilir, böylece daha fazla zevk alabilirsiniz. Bunların hepsi evde oynanan oyunlar arasında olup yapabileceğiniz tercihler arasındadır.

Valorant Skin Fiyatları – 2022 (Yeni Sezon Dahil) adlı makalemize geçmek için buraya tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.